Reklama w radio

Wszystko, co o reklamie w radiu warto wiedzieć


radio-821602_640Według badań reklama radiowa to reklama, która przynosi najmniejsze efekty sprzedażowe. Dlatego też jest ona zalecana przede wszystkim jako reklama wspierająca przy kampaniach prowadzonych za pośrednictwem innym narzędzi oraz lokalnym przedsiębiorcom.


 

Mały efekt reklamy radiowej

Dobry spot reklamowy dla radia, bardzo trudno stworzyć. Musi on mieć takich charakter, aby słuchacze nie czuli zniecierpliwienia, gdy słyszą go 10 raz tego samego dnia. Dodatkową trudność takiej reklamy polega na bardzo ograniczonym polu angażowania zmysłów, a więc i uwagi. W radiu możemy posługiwać się jedynie dźwiękiem: a więc muzyką i słowem, co znacznie ogranicza sposoby zaangażowania odbiorców. Na dodatek znaczna część społeczeństwa jest wzrokowcami, jeśli w reklamie wideo usłyszymy nazwę produktu, a dodatkowo zobaczmy go – istnieje znacznie większa szansa, że zapamiętamy produkt, niż w momencie gdy jedynie usłyszymy jego nazwę.


 

radio-964684_640Czy rezygnować z reklamy radiowej?

Mimo znacznie trudniejszego w przygotowaniu i osiągnięciu efektów charakteru z reklamy radiowej nie należy rezygnować, jest kilka powodów, dla których warto sięgnąć po tę formę:

1. Najważniejszym powodem jest audytorium: w 2015 r. radia słuchało 22 miliony Polaków, dla porównania najpoczytniejsza gazeta – Fakt, ma 304 tysiące czytelników.

2. Reklama radiowa jest jedną z najtańszych form reklamy, zarówno produkcja spotu, jak i jego emisja nie należą do wybitnie kosztownych.

3. To doskonałe medium dla przedsiębiorców lokalnych, bowiem tafia ono do grupy potencjalnie zainteresowanych Klientów. Nawet podanie adresu firmy w przypadku usług, w reklamie radiowej ma spory sens.

4. Reklama radiowa w przypadku dużych koncernów służy jako reklama wspierająca, oznacza to, że jest ona wykorzystywana w strategii marketingowej do „osaczenia” odbiorcy przekazem. Nie jest jej celem sprzedaż, a jedynie trafienie do świadomości odbiorcy.


 

Od czego zależy cena reklamy radiowej?

Jak zauważyliśmy wcześniej reklama radiowa jest najtańszą formą reklamy, koszty jej produkcji są niewielkie, bowiem bazuje jedynie na dźwięki, nie drogie są też koszty emisji zależą one od:

- długości reklamy

- czasu, w którym ma się reklama pojawić. Reklamy w godzinach 8.00 – 10.00 od poniedziałku do piątku są znacznie droższe niż w pozostałych godzinach

stacji w jakiej reklama się pojawi, radiostacje ogólnopolskie są znacznie droższe niż lokalne rozgłośnie

- słuchalności radia – radiostacja, która ma większą liczbę słuchaczy, ma droższe reklamy