Reklama telewizyjna

Reklama wideo, czyli wnuczka telewizyjnego spotu


W latach 90 w Polsce reklama telewizyjna była najczęściej wybieranym środkiem zachęcania Klientów do zakupu. Czasy się jednak zmieniły, dziś wielu Polaków deklaruje, że nie posiada telewizora w domu, czy to oznacza, że reklama telewizyjna stanie się stopniowo przeszłością?

 

Dlaczego reklamodawcy rezygnują z promocji w TV?

Każdy posiadacz telewizora zauważa zapewne, że różnorodność reklam telewizyjnych zmniejszyła się znacznie w porównaniu z blokami reklamowymi sprzed dziesięciu lat. Wówczas w telewizji reklamowała się każda znacząca firma, dziś jest to już o wiele mniejsza liczba reklamodawców. Dlaczego?

- Reklama telewizyjna jest droga w produkcji

- Koszty jej emisji są też stosunkowo duże

- Wiele osób deklaruje, że nie ogląda telewizji

 

Czy reklama telewizyjna do już przeszłość?

Współczesny rynek reklamy jest bardzo dynamiczny, a reklama jest jak zmiennocieplny gad – dostosowuje się do otoczenia. Przeobrażają się więc tradycyjne spoty telewizyjne, w reklamy przygotowywane dla telewizji w środkach komunikacji miejskiej, spoty dla telewizji internetowych oraz po prostu reklamowe wideo internetowe. A jeśli dodać do tego, że specjaliści przewidują ogromny rozwój portali i aplikacji opartych na filmikach wrzucanych do sieci – taka forma reklamy, może dla wielu marketingowców stać się w tym roku głównym polem działania.
 

luggage-930768_640 (1)


Czym różni się reklama wideo w internecie od klasycznego spotu?

Reklamy internetowe działają nieco inaczej niż klasyczne reklamy telewizyjne, mimo że jedna i druga to reklama wideo. O czym pamiętać tworząc spot wideo na potrzeby internetu?

 

Po pierwsze: reklama wideo w internecie jest i musi być krótka. Taki sport powinien trwać ok. 30 s.

 

Po drugie: taka reklama musi być żartobliwa lub wzruszając. Powinna wywoływać niezwykle silne emocje.

 

Po trzecie: musi zawierać odpowiedni podkład muzyczny – to niezwykle istotny element spotów internetowych.

 

Po czwarte: minimum tekstu maksimum treści – innymi słowy tego typu reklama musi podawać jedynie najważniejsze informacje, lub zaciekawić na tyle by internauta sprawdził firmę czy produkt, które występują w spocie.

 

Oczywiście wszystkie inne zasady dotyczące reklamy takie jak zainteresowanie Klienta, nakłonienie do sprzedaży, budowa pozytywnego wizerunku firmy i angażowanie odbiory również mają zastosowanie w przypadku tej reklamy.