Reklama prasowa

Quo vadis prasowa reklamo?


old-newspaper-350376_640Reklama w prasie, to obok plakatów reklamowych i szyldów jedna z najstarszych form dotarcia do czytelnika, jednak sens korzystania z niej staj pod coraz większym znakiem zapytania, a wszystkiemu winne statystyki...

 

Nikt już nie czyta gazet

Od 2005 r. regularnie spada sprzedaż dzienników, o ile gazety kolorowe i opiniotwórcze jeszcze przez jakiś czas broniły się jeszcze, to w 2015 r. niemal wszystkie odnotowały spadek sprzedaży, a to odbija się również na wielkości ich nakładów. Polacy najchętniej kupują Fakt i Super Express, na trzecim miejscu jest Gazeta Wyborcza. Największy spadek sprzedaży wydań papierowych odnotowała w tym roku Rzeczpospolita. Wniosek dla reklamodawców jest prosty – tradycyjna drukowana reklama jest nieopłacalna.

 

Uwaga na wskaźniki!

O ile prasa codzienna od dawna boryka się ze spadkami sprzedaży wydań drukowanych, o tyle tygodniki yellow długo się przed tym broniły, ale i one doświadczają spadków sprzedaży. Mniejsza sprzedaż oznacza również mniejsze nakłady – a przynajmniej powinna oznaczać, bowiem gazety i czasopisma doskonale zdają sobie sprawę, że reklamodawcy niechętnie korzystają z gazet o małym nakładzie, sztucznie więc podbijają statystyki. Nakład tego typu gazet nie jest zmniejszany, są one natomiast rozdawane jako egzemplarze bezpłatne, co maskuje statystyki i sprawia, że nakład nie zmniejsza się. Chcąc zamieszczać reklamy i ogłoszenia w gazetach należy wymagać od nich wskaźników sprzedaży, a nie nakładu.

 

Prasa się nie poddaje!

Spada sprzedaż wydań drukowanych gazet, natomiast nie spada, a wręcz przeciwnie czytelnictwo (czyli ilość osób, które czyta gazety/książki) wzrasta. Między innymi Gazeta Wyborcza i Rzeczpospolita odnotowują stały wzrost czytelnictwa.

 

news-1172463_640Gdy sprzedaż gazet spada, a rośnie liczba czytelników...

Jak to się dzieje, że kupujemy coraz mniej gazet, ale coraz więcej ich czytamy? Odpowiedź jest banalnie prosta – Internet. Czytelnicy gazet dużo chętniej sięgają po elektroniczne ich wydania. Dlatego też zwłaszcza portale gazet nastawionych na codziennie świeże informacje cieszą się niesłabnącą popularnością. Doskonałym przykładem jest przywoływana już Rzeczpospolita, która najwięcej straciła na wydaniach tradycyjnych w 2015 r., zaś jest liderem w sprzedaży e-wydań. Co oznacza taki trend dla reklamy prasowej?

 

Nowa forma prasowej reklamy

Dla marketingowców i specjalistów od reklamy oznacza to jedno – jeśli płacimy za reklamę chcemy, aby znalazła się na stronie internetowej gazety. Oczywiście idealną opcją byłoby wykupienie pakietu: reklama w drukowanej wersji - ostatecznie nadal jest to spora liczba odbiorców, oraz jednocześnie reklama na portalu internetowym.

 

Nowa forma, nowe możliwości

Tradycyjna reklama prasowa ma spore ograniczenia co do treści, jaką ze sobą niesie. Aby przekaz został przez odbiorce odebrany i zapamiętany musi przede wszystkim tego typu reklama bazować na estetyce zdjęcia i spójności sloganu reklamowego. Niekiedy wykorzystuje również inne zmysł np. zapach. Natomiast reklama internetowa jest o wiele bardziej angażująca i daje możliwość przekierowania na stronę producenta, gdzie klient znajduje potrzebne mu informacje.